Jaki jest mandat za brak plandeki na wywrotce?

Bezpieczeństwo na drogach to priorytet, zarówno dla pojedynczych kierowców, jak i dla firm transportowych. Dlatego też planując transport materiałów sypkich, należy dokładnie zapoznać się z przepisami mówiącymi o tym, jakie powinno być prawidłowe zabezpieczenie ładunku sypkiego. W tym artykule omówimy to zagadnienie. Odpowiemy również na pytanie, jaki mandat grozi za brak plandeki na wywrotce. Miłej lektury!

Przewóz materiałów sypkich przepisy

Transport materiałów sypkich nie należy do łatwych zadań z uwagi na fakt, że są to małe, niepołączone ze sobą elementy. Piasek, żwir, cement, żużel, kruszywa budowlane, węgiel, ekogroszek czy też produkty spożywcze to tylko niektóre z materiałów i tworzyw, które należy przewozić, stosując odpowiednie zabezpieczenia. Co mówią na ten temat przepisy? Otóż na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku, Prawo o ruchu drogowym art. 61, ust.5 materiały sypkie muszą być przewożone w szczelnej skrzyni ładunkowej zabezpieczonej od góry plandeką. Nie zastosowanie tego rodzaju ochrony załadunku mogłoby spowodować rozsypanie materiału, a tym samym stanowiłoby ryzyko spowodowania wypadku drogowego. Dodatkowe obostrzenie dotyczy samego pojazdu, który musi być prawidłowo oznakowany, a jego masa z ładunkiem nie może przekraczać dopuszczalnych norm.

Według przepisów ruchu drogowego brak plandeki na wywrotce podczas przewozu materiałów sypkich jest przestępstwem. Za brak plandeki na wywrotce mandat może osiągnąć kwotę 3000 zł (na podst.art. 97 Kodeksu Wykroczeń). W związku z tym, jeśli zastanawiasz się, czy powinna być założona plandeka na wywrotce, przepisy mówią o tym jasno. Musi być ona odpowiednio zamocowana i spełniać wymagane normy jakościowe.

Transport materiałów sypkich — jak zabezpieczyć ładunek?

Podczas transportu materiałów sypkich, niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie ładunku. Zgodnie z przepisami, ładunek powinien być tak zabezpieczony, aby nie mógł się przemieszczać, przewrócić, spaść z pojazdu, spowodować nieuzasadnionego hałasu, zakłócić stabilność pojazdu lub stworzyć niebezpieczeństwo. Służą do tego plandeki na naczepy wywrotki, które doskonale zabezpieczają ładunek przed rozsypywaniem się czy zabrudzeniem drogi. Dlatego też kierując się tymi wskazówkami, należy zastanowić się, jak wybrać odpowiednią plandekę. Należy pamiętać, że odpowiednia plandeka na wywrotkę to klucz do bezpieczeństwa. Powinna być ona wykonana z materiału odpornego na rozerwanie, przetarcie, warunki atmosferyczne, a także działanie temperatury. Plandeka o takich parametrach z pewnością posłuży przez wiele lat, odpowiednio zabezpieczając przewożony towar. Dodatkowo można zdecydować się na nadruk, zyskując tym samym mobilną formę reklamy swojej firmy.

Podsumowanie mandatów za brak plandeki na wywrotce

Pamiętaj, że za brak plandeki na wywrotce mandat może być surowy, ale to nie jest jedyna konsekwencja. Brak odpowiedniej plandeki na wywrotce może prowadzić do poważnych wypadków na drodze i szkód materialnych. Zwróć uwagę na odpowiednie zabezpieczenie ładunku i przestrzegaj przepisów, aby podróżować bezpiecznie i zgodnie z prawem. A jeśli interesują Cię najwyższej jakości plandeki samochodowe i plandeki do naczep, zapoznaj się z ofertą PLANDEP. Jako producent plandek na wymiar oferujemy również plandeki na dachy oraz plandeki na dach altanki. Zapraszamy do kontaktu!

FAQ

  • Jaki jest mandat za brak plandeki na wywrotce?

Mandat za brak plandeki na wywrotce może osiągnąć wysokość nawet 3000 zł.

  • Czym jest plandeka na wywrotce?

Plandeka na wywrotce to materiał chroniący ładunek przed ubytkiem, rozsypywaniem się czy zabrudzeniem drogi.

  • Gdzie mogę kupić plandekę na wywrotkę?

Plandekę na wywrotkę można zamówić w PLANDEP — jesteśmy producentem plandek na wymiar.

  • Czy używanie plandeki na wywrotce jest obowiązkowe?

Tak, zgodnie z przepisami ruchu drogowego, plandeka na wywrotce jest obowiązkowa podczas transportu materiałów sypkich.

© plandep.pl 2020
w internecie wzmacnia nas 84.pl

PLAN-DEP

Turzyn 195C
07-221 Brańszczyk
Polska

Wyznacz trasę dojazdu do PLANDEP
phonephone-square